Trend strelníc na Slovensku

Prvé spomienky na strelnicu má veľa Slovákov už z čias detských prechádzok – a to na výstrely do lesov alebo iných záhadných miest, od ktorých sme sa väčšinou držali ďalej. Často nás pred nimi rodičia priamo varovali, prípadne pridali aj nejakú tú vyhrážku – mne v pamäti utkvela tá, že ak sa do tejto streleckej oblasti zatúlame, niekto nás zastrelí.

Dnes už však vieme, že táto situácia je veľmi nepravdepodobná a to kvôli dodržiavaniu bezpečnostných zásad a dobrej organizácii strelníc kvalifikovanými osobami, ktoré sú zodpovedné za zaistenie správneho chodu strelnice.

Oná záhadnosť býva veľkým plusom a vytvára tak autentické zážitky, ktoré vyhľadávajú nielen krajania, ale aj zahraničný turisti. Po menej úspešnom období zaznamenávajú slovenské strelnice čoraz väčší úspech a znova pribúdajú nové strelnice, ktoré sa často pokúšajú o zavedenie niečoho nového – inšpirácie zo zahraničia, alebo v prípade nadšencov plnenie vlastných želaní. Samozrejme všetko musí spĺňať bezpečnostné požiadavky.

Ľudia na Slovensku vyhľadávajú strelnice často preto, že nevlastnia zbrojný pas a buď si chcú len rekreačne zastrieľať, čo pre mnohých znamená “vyčistenie hlavy” po vyčerpávajúcom dni, alebo chcú zbrojný pas získať a jednoznačne najlepšie miesto na precvičovanie a nadobúdanie nových streleckých schopností je práve strelnica.

Naopak veľa ľudí si tu uvedomí, že strieľanie nie je až také jednoduché ako sa zdá a radšej sa uchýli k niečomu, čo viac pripomína svet počítačových hier, napríklad k paintballu. Aj pre tých, ktorí sú si toho vedomí je však strelnica vhodným miestom pre zábavu a je to obľúbené miesto pre tzv. Team building, ktorého cieľom je posilňovanie pracovných vzťahov – kde sa dá lepšie uplatniť priateľská rivalita v nielen chlapskom kolektíve, ktorí sa menia na bezstarostných chlapcov a uvoľní sa tak nielen adrenalín, ale aj pracovná atmosféra?

Možností je už veľa – strelnice môžme nájsť priamo v mestách alebo sa môžme vydať na rekreačný pobyt a presvedčiť sa o rôznorodosti a jedinečnosti slovenských strelníc, ktoré sú väčšinou nabité aj históriu a obklopené našou nádhernou prírodou.