Strelecké disciplíny na olympijských hrách

V tomto článku sa zameriame na súťaže v streľbe na prestížnom medzinárodnom športovom podujatí pre profesionálov alebo inak povedané, tých najlepších reprezentantov republík zo všetkých kútov sveta.

Po obnovení olympijských hier v roku 1896 bolo strelectvo zahrnuté v programe skoro všetkých letných olympijských hier. V tejto disciplíne vynikal aj samotný barón Pierre de Coubertin, iniciátor obnovenia OH. Na začiatku bolo päť súťažných disciplín, najprv určených pre jednotlivcov – rýchlopaľba, streľba z pištole, súťaže veľkorážovej terčovnice, streľba z pušky a strieľalo sa aj z armádneho revolveru alebo pištole. Niet teda divu, že často veľmi úspešní boli bývali policajti.

Neskôr začali súťažiť družstvá a počet disciplín prudko narastal, pravidlá a hlavne podmienky, ktoré navrhovala hlavne svetová strelecká federácia, sa menili. Zaujímavosťou napríklad je, že spočiatku sa používali ako terče živé holuby! Časom ich nahradili rôzne ľudské figúry (siluety), pri ktorých sa zaviedli trestné body za netrafenie terča. Postupne terče prestávali pripomínať ľudí a nahradili ich obdĺžnikové a kruhové terče. Samozrejme sa tak mnohonásobne zmenšila ich plocha, čo svedčí o tom, že požiadavky na zručnosť strelcov sa zvyšovali, čo sa dlho mnohým nepáčilo, teraz to však všetci berú ako samozrejmosť. Na čo si však veľa strelcov nezvyklo sú dnes používané elektronické terče.

Rok 1980 bol prelomový, pretože boli zavedené tri strelecké súťaže určené čisto pre ženy, ktoré sa dovtedy mohli zúčastniť spoločne s mužmi. Boli to streľby malorážkou, vzduchovou puškou a športovou pištoľou. Do dnes pribudli aj všetky brokové disciplíny a streľba vzduchovou pištoľou.

Ako na tom boli Slováci?

Za čias Československa boli úspešnými strelcami hlavne bratia Česi, my sme sa mohli pochváliť hlavne úspechmi na majstrovstvách sveta. V roku 1964 získal prvú medailu slovenský strelec. V období samostatnosti sme získali prvú medailu v “ľubovoľnej malokalibrovke” a vynikli sme tiež v disciplíne ľubovoľná pištoľ 60. Tieto disciplíny sú už ale v súčasnosti zrušené.

Dnes je olympijských disciplín 15 a zachováva sa rodová rovnosť – súťaží rovnaký počet mužov a žien.