Streľba ako rekreácia

Streľba už dávno nie je schopnosťou, ktorú sa človek musí naučiť pre účely prežitia alebo obrany. Aj napriek tomu, že ju možno na tieto účely použiť, súčasná streľba je pre obyčajného človeka prostriedkom pre oddych a rekreáciu. Aby si mohol civilný občan zastrieľať z rôznych zbraní, nepotrebuje zbrojný preukaz ani objem peňazí, ktorý sa za zbrane platí. Stačí trocha času a vôľa naučiť sa niečo nové.

Slovensko poskytuje množstvo príležitostí naučiť sa umenie streľby na množstve strelníc, či už nových alebo tých s dlhoročnou tradíciou. Na týchto strelniciach je možné prenajať si zbrane aj inštruktorov, v závislosti od skúseností a streleckej schopnosti zákazníka. Bez zbrojného preukazu je skúsený inštruktor ale nutnosťou, nakoľko slovenské zákony povoľujú streľbu iba občanom s platným preukazom alebo pod dozorom skúseného inštruktora. Keď je zaobstaraná inštruktáž aj bezpečnosť, jediné čo ostáva je vybrať si zbrane, z ktorých si túžite zastrieľať.

Slovenské strelnice, ako je napríklad strelnica v Lozorne ponúkajú široké spektrum zbraní, moderných, klasických aj historických. V ponuke nechýbajú zbrane ako napríklad pištoľ Glock 17 a revolver Taurus z kategórie malých ručných zbraní alebo útočná puška AK 47 a samopal PPSH Shpagin 41. Ďalej strelnice ponúkajú aj rozličné špecializované zbrane, akými sú napríklad ostreľovacie pušky alebo brokovnice. V skratke si na svoje môže prísť každý, či už má podrobnejšiu predstavu o zbraniach alebo nie. Strieľa sa na papierové kruhové, poľovnícke alebo na kovové terče. V špecializovaných strelniciach je možné zastrieľať si aj na hlinené holuby.

Niektoré strelnice dokonca nechajú strelcov po krátkom zácviku páskovať zásobníky, z ktorých budú neskôr strieľať. Aj napriek tomu, že to znie zvláštne, spravili tieto strelnice – dbajúce na bezpečnosť a opatrné zaobchádzanie so zbraňami – zo streľby šport a zábavu pre celú rodinu. Preto nabudúce keď budete chcieť zažiť niečo zaujímavé, zájdite si namiesto bowlingu do miestnej strelnice a naučíte sa niečo nové. Naučíte seba aj rodinu zodpovednému zaobchádzaniu so zbraňami, a zároveň si užijete množstvo zábavy.