Kategórie športovej streľby

Športová streľba má rôzne kategórie. Rovnako ako existuje napríklad futbal a futsal, tak isto existujú rôzne súťaže v športovej streľbe.
Rozdelenie do kategórií v športovej streľbe
Športová streľba je pravidelná disciplína na olympijských hrách. Využívajú sa v nej rôzne zbrane, od tých menších zbraní až po tie väčšie. Súťaží sa rôzne a my si teraz predstavíme jednotlivé rozdelenie daných kategórií v športovej streľbe.
Používajú sa brokové zbrane, najčastejšie dvojhlavé brokovnice.
- Skeet – disciplína zameraná na presnosť zasiahnuť čo najmenší cieľ
- Trap – disciplína, ktorá je zameraná na zostrelenie čo najviac lietajúcich cieľov, tzv. holubov
- Double Trap – rovnaká disciplína ako trap, s rozdielom, že súťažiaci sa snaží zostreliť dvoch letiacich holubov dvoma ranami
Na guľovú streľbu sa zase používajú dlhé guľové zbrane, ďalej sa súťaže delia podľa kalibru a vzdialenosti od terča.
- ĽM 3×40
- ŠtM 3×20
- Špu 60
- MR600
- MR300
- ĽM 60
Streľba zo vzduchoviek je bližšia viacerým ľuďom. Vzduchovku už v ruke držal asi každý, ale pre túto kategóriu je predpísaná puška ISSF. Na túto kategóriu sa využívajú teda dlhé vzduchové zbrane.
- Vzduchovka v kľaku – streľba zo vzduchovky, pri ktorej sa strieľa 3×20, teda raz z ľahu, raz z kľaku a raz zo stoja
- Vzduchovka ležmo – možno použiť aj zalamovaciu pušku Slavia 30, streľba prebieha z ľahu
- Vzduchovka v stoji – streľba je robená v stoji
Existujú ešte aj perkusné disciplíny, v ktorých sa strieľa zo zbraní starších ako je dátum 31.12.1890, do ktorých sa dáva čierny prach. Táto kategória však nie je až tak podstatná, pretože podstatnými disciplínami v športovej streľbe sú práve hore spomenuté kategórie.
Ak sa aj vy zaujímate o športovú streľbu, skutočne máte na výber do akej kategórie sa zaradíte. Slovenskí reprezentanti sa každoročne snažia dosiahnuť čo najlepšie úspechy a to nielen na majstrovstvách Slovenska, ale aj na majstrovstvách sveta či Európy. Ak budete dostatočne dobrí, môžeš sa k nim pokojne pridať aj vy.